Granárium - miesto oddychu a radosti

Rodina pre Vás

Kto sme ? Loránt, Silvia , Filip v skratke napísané  LSF s.r.o.  Sme malá rodinná firma, ktorá pokračuje v tom, čo začali naši predkovia, čo sme od nich zdedili. Vlastníme maličké gazdovstvo, v ktorom vo voľnochove chováme ovce, kozy i ošípané a staráme sa o malú vinicu  Pritom prevádzkujeme vidiecky penzión s názvom GRANÁRIUM. 

Ako sa to všetko začalo? Loránt  je hlava rodiny, vyučený mäsiar ako bol i jeho starý otec. Silvia, krk firmy a rodiny, študovala cestovný ruch. Filip, náš syn, syn sa stará o vinicu, o vína a o pivnicu, ako to kedysi robil jeho starý otec. Filip študuje na obchodnej akadémii na bilingválnom štúdiu. Silvia v roku 2003 založila ubytovanie na súkromí pod názvom VILLA SISI. Začínala s 3 izbami . Postupne rozširovala svoje ubytovacie kapacity.

Príbeh sýpky, ktorá nepatrí len histórii

Na susednej parcele stála schátralá a krovím zarastená mohutná historická sýpka zo 17. storočia. Jej  majiteľ nás navštívil a ponúkol nám ju na predaj.  Cena bola, teda aspoň pre nás, veľmi vysoká . Medzitým sa na ňu chodili pozerať podnikatelia , ktorí ponúkali jej majiteľovi veľké peniaze. No on ju nechcel predať nikomu, iba nám. Roky nás navštevoval, aby sme ten objekt odkúpili a vytvorili v ňom ubytovacie zariadenie, podobné ako VILLA SISI. Písal sa rok 2007, kedy nás nakoniec zlomil a my sme za desaťročia neudržiavanú budovu dali všetky naše úspory.  Rok 2009 až 2011 bol venovaný rekonštrukčným prácam . Budovu medzitým zapísali do registra národných kultúrnych pamiatok Slovenskej Republiky pod názvom Sýpka s vínnou pivnicou v Jablonove nad Turňou. Samozrejme, tomu predchádzali naše pátracie akcie . Zašli sme až do Rakúska do Forchtensteinu, kde sme v archíve rodiny Eszetreházy natrafili na spisy, z ktorých sme zistili, čomu vlastne objekt slúžil.  Jeho pôvodná funkcia bola systémovo podobná banke s účtom daňového úradu. Rozdiel bol v tom, že v tých časoch sa neposielali do banky peniaze, ale ako daň sa odovzdávali desiatky z úrody v naturáliách a skladovali sa priamo tu. Názov budovy pochádza z latinčiny, sýpka znamená GRANÁRIUM.

Dnes je budova po dôkladnej rekonštrukcii, ale tiež modernizácii v zmysle turistického komfortu, avšak so zachovaním historického Génia loci. Poskytuje netradičné ubytovanie. Malé okienka s mrežami , veľa drevených prvkov vo vnútri, ku ktorým patria i pôvodné trámy. Všetko tu dýcha vidieckou romantikou. Celá budova je podpivničená, priamo pod izbami sa nachádza 36 metrov dlhá pivnica.

Každý môže byť štamgastom i someliérom

V pivnici GRANÁRIA máme miesto na posedenie pre 50 osôb, malú expozíciu z histórie vinohradníctva na Turnianskej vínnej ceste a, ako inak, vína. Ich kvalitu musíte ohodnotiť sami, avšak nás teší, že mnohí hostia sa k nám pravidelne vracajú. Azda i preto, že tieto vína nie sú bežne dostupné, ale pochádzajú z našej produkcie. Vápencová pôda Slovenského krasu dodáva i známym odrodám viniča špecifickú chuť. Jednoducho, sú to horské vína. Obsahujú minerály, vďaka ktorým chutia trošku pikantnejšie, sú silnejšie, ale pritom veľmi príjemné. Vyrábame ich podľa receptu, ktorý Loránt zdedil po otcovi a náš syn Filip zase od Loránta. Vypomáha nám v tom bratranec aj strýko. Je to také malé hobby pre chlapov z našej rodiny. Ale ide im to slušne, usmiate tváre návštevníkov sú toho dôkazom.

Gastronómia dnes tvorí neoddeliteľnú súčasť kvalitných turistických služieb a k našej ponuke patria aj tradičné regionálne ľudové jedlá. Máme modernú kuchyňu, ale napriek tomu našim hosťom varíme najradšej na ohni a pečieme v pieckach. Koreníme s láskou, so smiechom a s dobrou náladou. Pre Loránta je to hobby a gazdinky z dediny zozbierali staré recepty i rady, čo a ako robiť. Celá naša rodina sa neustále točí okolo varenia a obsluhovania našich milých hostí.

Počas posledných rokov sme GRANÁRIUM rozšírili a dnes máme areál, ktorý ponúka vidiecku romantiku ako v slovenskom Toskánsku.

Kto nás vyhľadáva najčastejšie

Výletníci

 AK hľadáte ubytovanie počas Vašej dovolenky a lákajú Vás jaskyne, vyhliadkové vrchy, hlboké doliny, túry po krasových planinách, opustené hrady, kaštiele a múzeá v okolitých obciach, tak sa vyberte do Slovenského Krasu. V GRANÁRIU ste na dobrom mieste.

Oslávenci

Ak chcete osláviť  narodeniny, podľa Vášho želania Vám pripravíme slávnosť a môžete si dopriať pieckové špeciality pre štamgastov i vychutnávať naše domáce vína. V GRANÁRIU  ste na to správnom mieste.

Mladomanželia

Ak ste snívali o vidieckej romantickej svadbe a plánujete ju pre 70 osôb, sme pre Vás pripravení urobiť tento deň  nezabudnuteľným.

Firmy

Ak hľadáte miesto na teambuildingové aktivity, GRANÁRIUM je dobrá voľba.  Hľadáte miesto na zasadnutie , konferencie do 50 osôb, GRANÁRIUM je aj v tomto smere ideálnou voľbou.

Školy, detské a mládežnícke organizácie

Hľadáte školu v prírode? Viete že v Granáriu sa nachádza rozprávková kancelária Rozprávkového kráľovstva slimáčika Kraska? A že tu pasujeme víly a rytierov jablčného muštu? Počuli ste, že v našom areáli je postavená obrovská slimačia ulita, do ktorej môžete vstúpiť? Deti vždy zaujme aj drevené ihrisko a ponúkané remeselnícke aktivity, ktorých program prispôsobujeme ich veku. Aj školy sú u nás vítané, lebo žiaci tu môžu vidieť a zažiť to, o čom im rozprávajú učitelia na vyučovacích hodinách. A raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť...

Individuálny prístup

Pretože každý z Vás má iné plány, iné predstavy a iný cieľ pobytu, neváhajte nás kontaktovať. Pripravíme Vám program a ponuku šitú na mieru.

Srdečný pozdrav zo Slovenského krasu zasielajú:

Loránt, Silvia a Filip

LSF s.r.o.

Stiahnite si mobilného sprievodcu pre náš región

www.almacentrum.eu/mobilny-sprievodca/

Novinky

Svadby

Plánujete svadbu? U nás ste na dobrom mieste. Naše zariadenie je vhodné pre svadobné hostiny do 70 osôb. Ponúkame Vám: vidiecku romantiku, tradičné jedlá, vínnu pivnicu, tiché prostredie. 

Celý článok

Programy pre školy a škôlky, škola prírody

V mesiacoch máj a jún ponúkame programy pre školy a škôlky. Zažite dobrodružstvo so slimáčikom Kraskom!!!! 

Ponúkame aj školu v prírode.  Kontaktujte nás,aby sme pre Vašu školu pripravili program šitý na mieru.

Celý článok